Artykuł Dodaj artykuł

Koło ratunkowe dla księgowych

Pracujesz w dziale księgowości, ale nie możesz sobie poradzić z bieżącymi obowiązkami? Być może zachorowała twoja współpracownica i teraz sama musisz ślęczeć nad rocznym bilansem? Namów szefa na outsourcing. Z pewnością pomoże i jemu i Tobie.

Pracujesz w dziale księgowości, ale nie możesz sobie poradzić z bieżącymi obowiązkami? Być może zachorowała twoja współpracownica i teraz sama musisz ślęczeć nad rocznym bilansem? Namów szefa na outsourcing. Z pewnością pomoże i jemu i Tobie.

Outsourcing to nic innego, jak zlecanie zewnętrznym, ale wyspecjalizowanym firmom części zadań przedsiębiorstwa. Na takiej zasadzie korzysta się z usług ochroniarskich, prawniczych czy informatycznych. W księgowości popularność zdobywa usługa tzw. pogotowia księgowego.

- Jej celem jest zapewnienie ciągłości pracy działu w sytuacji, kiedy, jest ona na skutek wielu przyczyn zagrożona. Może to być nagła choroba głównej księgowej czy odejście z pracy części zespołu. Na takiej samej zasadzie możemy zastąpić pracownicę udająca się na urlop macierzyński – tłumaczy Robert Smug, menedżer departamentu relacji biznesowych w firmie HLB Frąckowiak i Wspólnicy, świadczącej tego typu usługi.

Są to wypadki nagłe i które często ciężko przewidzieć, dlatego usługa pogotowia księgowego świadczona jest natychmiastowo i najczęściej w siedzibie firmy. Różny może być jej zakres – oprócz zastępstwa obejmować może weryfikację i tworzenie dokumentów do działu księgowego i ksiąg rachunkowych, przygotowanie raportów z przeglądu rozliczeń z ZUS-em oraz raporty z przeglądu akt osobowych pracowników.

 - Pogotowie księgowe świadczy pomoc doraźną, a zadania powierzane zewnętrznemu partnerowi dotyczą stanowisk samodzielnych i mają charakter nadzoru. W ramach takiej współpracy firma otrzymuje niezbędna pomoc ekspercką w sprawach bieżących np. w związku koniecznością przygotowania rocznych rozliczeń podatkowych pracowników – dodaje Smug.

Watro mieć świadomość istnienia tego typu oferty zwłaszcza, że dział księgowości to filar sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. W sytuacji kryzysowej zatrudnienie nowych osób, które i tak będą musiały wdrożyć się w system pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem.

W takim wypadku – dla bezpieczeństwa firmy i w trosce o nie narażanie pozostałych pracowników na niepotrzebny stres wynikający z nadmiernej ilości obowiązków - warto zwrócić się w kierunku firm outsourcingowych. To najprostszy sposób na zachowanie ciągłości pracy całego działu księgowego.

Podobne artykuły