Artykuł Dodaj artykuł

Szukasz oszczędności? Skorzystaj z outsourcingu

W czasach kryzysu warto postawić na outsourcing. Wśród jego największych korzyści wymienia się możliwość restrukturyzacji zatrudnienia, zapewnienie lepszej jakości usług, zwiększenia bezpieczeństwa oraz zracjonalizowanie gospodarowania finansami. A wszyst

W czasach kryzysu warto postawić na outsourcing. Wśród jego największych korzyści wymienia się możliwość restrukturyzacji zatrudnienia, zapewnienie lepszej jakości usług, zwiększenia bezpieczeństwa oraz zracjonalizowanie gospodarowania finansami. A wszystko to przy oszczędnościach rzędu 20 proc.

Szczególnie gdy firma znajduje się w trudnej sytuacji, powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług outsourcerów. Chłodnym okiem spojrzą na naszą firmę i ocenią czy funkcjonuje ona poprawnie, czy nie warto niektórych elementów poprawić lub całkowicie zmienić.

Rozpatrywanie korzystania z outsourcingu w kategoriach wyłącznie trochę niższych kosztów jest krótkowzroczne. W czasach niepewności lepiej uelastyczniać koszty i nie inwestować środków w zasoby nie generujące bezpośrednio zysków. Ponadto paradoksalnie ryzyko błędów zewnętrznych dostawców usług jest znacznie mniejsze niż własnych pracowników, nie wspominając o skali możliwych zabezpieczeń (umowy o pracę vs. umowy cywilno-prawne między podmiotami).

- Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie firmy outsourcingowej uważane było za przyznanie się do braku umiejętności radzenia dobie z jakimś elementem funkcjonowania firmy – mówi Artur Milecki, manager w Departamencie Doradztwa Gospodarczego Grant Thornton Frąckowiak, jednej z czołowych firm doradczo-audytorskich w Polsce (6.miejsce w rankingu Rzeczpospolitej) – Tymczasem jest to wyraz rozwagi i profesjonalizmu. Nic więc dziwnego, że wraz z dojrzewaniem polskiego biznesu do zachodnich standardów, popularność korzystania z outsourcingu rośnie – dodaje Milecki.

Do najpopularniejszych branż outsourcingowych zalicza się HR, księgowość, IT, telekomunikację, handel, catering, ochronę, sprzątanie, opiekę medyczną, windykację i reklamę. Optymalizacja kosztów, która wiąże się z zatrudnieniem firm outsourcingowych, wzmacnia pozycję finansową i konkurencyjną, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest celem niejednego przedsiębiorstwa. Warto zatem zastanowić się nad tego rodzaju operacją, bardzo możliwe, że zwróci się ona znacznie szybciej niż przypuszczaliśmy.

Podobne artykuły