Artykuł Dodaj artykuł

Udany rok 2012 dla rynku targowego w Polsce

Dokonując podsumowania danych statystycznych polskiego rynku targowego w oparciu o dane Polskiej Izby Przemysłu Targowego i audytora CENTREX można stwierdzić, że pomimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej, targi w Polsce pozostały dla przedsiębiorców skuteczną platformą marketingu i komunikacji biznesowej.

Logo Polska Izba Przemysłu Targowego, PIPTDokonując podsumowania danych statystycznych polskiego rynku targowego w oparciu o dane Polskiej Izby Przemysłu Targowego i audytora CENTREX można stwierdzić, że pomimo pogarszającej się sytuacji gospodarczej, targi w Polsce pozostały dla przedsiębiorców skuteczną platformą marketingu i komunikacji biznesowej.

Porównując dane statystyczne w układzie 2-letnim (ze względu na cykl organizacji kilku wiodących marek targów co 2 lata), Polska Izba Przemysłu Targowego przewiduje za miniony rok wzrost powierzchni targowej wynajętej wystawcom o ok. 57 tys. mkw. (2012: 735 tys.; 2010: 678 tys.) tj. o 8,4% oraz wzrost liczby zwiedzających o ok. 126 tys. osób (2012: 1 140 tys.; 2010: prawie 1 014 tys.), tj. o 12,4%. Liczba wystawców na targach w Polsce w 2012 roku spadła nieznacznie tj. o 1,3% (2012: 27,5 tys.; 2010: prawie 27,9 tys.).

Spadek liczby wystawców to efekt lustrzany gorszej kondycji przedsiębiorców w niektórych branżach gospodarki, nie zaś spadku zainteresowania targami. To rezultat przede wszystkim wyhamowania inwestycji w wielu branżach (np. w budownictwie). Rynek polski, jako ważna część międzynarodowego rynku targowego odczuwał także kryzys w strefie Euro.

Targi inwestują

Jakość targów w Polsce w ostatnich latach wyraźnie poprawia się. Wystawcy i zwiedzający na targach korzystają z nowoczesnej infrastruktury dynamicznie rozwijających się, modernizowanych i nowo budowanych centrów targowych. Tylko w 2012 roku przyrost dostępnej powierzchni ekspozycyjnej dotyczył 4 ośrodków targowych zarządzanych przez członków PIPT i wyniósł 43 200 mkw.

Rok 2013 też będzie pod znakiem inwestycji. W Krakowie powstanie kolejny  nowoczesny ośrodek targowo-kongresowy. Doskonale zlokalizowane oraz wielofunkcyjne Międzynarodowe Centrum Targowo–Kongresowe EXPO Kraków dzięki dużej powierzchni użytkowej (13 tys m2) umożliwi organizację niemal każdego wydarzenia.

- 2013 r. dla Targów w Krakowie to bardzo ważny rok. Przed nami realizacja kluczowej dla naszej firmy inwestycji - budowy Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Będzie to także czas intensywnych przygotowań naszej firmy do rozpoczęcia działalności w nowym obiekcie – komentuje prezes Targów Kraków, Grażyna Grabowska. - EXPO Kraków będzie jedynym wielofunkcyjnym obiektem tego typu nie tylko w Krakowie, ale i w Małopolsce. Łączy w sobie funkcje wystawiennicze, kongresowe i eventowe. Większa z hal o powierzchni 5 tys. m2 będzie największą w regionie powierzchnią pod dachem. Stworzy to zupełnie nowe możliwości realizacji imprez i będzie wielką szansą dla organizatorów targów, kongresów, koncertów itp. Zyskają na tym oczywiście mieszkańcy miasta, którzy będą mogli uczestniczyć w przedsięwzięciach dotychczas omijających Kraków – dodaje prezes Grabowska.

Poprawa jakości obiektów targowych i jakości usług świadczonych dla wystawców i zwiedzających przez organizatorów targów i inne firmy specjalizujące się w usługach projektowania, wyposażania i budowy stoisk na targach, jest warunkiem niezbędnym udanej organizacji targów i gwarancją wzrostu zadowolenia klientów.

Rozumieją to Międzynarodowe Targi Poznańskie, które rocznie inwestują 20-30 mln zł własnych środków.

- W tym roku burzymy kolejną, niespełniającą już swoich potrzeb halę, a w jej miejsce postawimy nową, dającą możliwość dowolnej aranżacji jej wnętrza zgodnie z nowymi trendami wystawienniczymi. Pawilon 8A, czyli serce naszych targów, uzyska szklane przejście do nowego Centrum Kongresowego, a tym samym dokonamy ostatniego brakującego połączenia między naszymi wszystkimi obiektami – komentuje Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do zadowolenia klientów potrzebne są nie tylko inwestycje w infrastrukturę, bardzo ważne są też inwestycje w kapitał ludzki.

- Imprezy zorganizowane w roku 2012 oraz zakończenie II etapu budowy Centrum Targowo-Wystawienniczego Targów Lublin S.A. pozwoliły na umocnienie pozycji spółki w branży targowej. Rozwój infrastruktury pozwalający na organizowanie większej liczby różnorodnych imprez wymaga też zwiększenia zespołu targowego i rozwoju jego kompetencji. Właśnie inwestycja w kadry będzie kluczowa dla Targów Lublin w 2013 roku – mówi prezes Targów Lublin, Beata Gorajek. - Pozwoli to nie tylko na jeszcze lepszą obsługę istniejących już w świadomości naszych wystawców i zwiedzających imprez, ale też na rozbudowę programu targów oraz współpracę z innymi podmiotami organizującymi w naszych obiektach różnorodne imprezy – dodaje.

 

Targi coraz atrakcyjniejsze

Od kilku lat obserwujemy zmieniającą się formułę targów. Ulega ona znacznemu rozszerzeniu o imprezy towarzyszące, spośród których najważniejsze to specjalistyczne konferencje, z udziałem ekspertów i szerokiego grona profesjonalistów z poszczególnych branż. - W chwili obecnej trudno sobie wyobrazić targi bez obudowania ich seminariami, prelekcjami, szkoleniami czy wręcz kongresem. Trend ten obserwujemy od kilku lat – mówi prezes Expo XXI, Żaneta Berus. - Nowością jest  obudowanie imprezami towarzyszącymi nie tylko targów B2B, ale także targów konsumenckich, co wynika z rosnącej świadomości konsumentów właśnie. Przykładem są targi „Zieleń to życie”, gdzie jest kilka konferencji poświęconych aranżacjom ogrodu i nowym odmianom kwiatów. lub targi jubilerskie „Złoto, srebro, czas”, którym zawsze towarzyszy wystawa wyrobów młodych artystów, dyskusje na temat bursztynu i wiele konkursów. Targi „Wiatr i Woda” natomiast są zawsze uatrakcyjniane koncertami szantowymi, pogadankami nt. bezpieczeństwa i propozycji rejsów indywidualnych. Trendem rosnącym jest też pojawianie się wydarzeń typu CONFEX czyli w zasadzie w głównej mierze konferencja, a przy jej okazji ekspozycja targowa z prezentacjami firm sponsorskich i innych zaproszonych – wylicza Żaneta Berus.

W świecie zdecydowanie rośnie rola biznesu kongresowego w działalności firm targowych. W obrębie polskich ośrodków targowych powstają nowe, odrębne centra konferencyjne i kongresowe na potrzeby organizacji dużych tego typu imprez. Największe centrum kongresowe, które może pomieścić na ponad 4000 osób, otworzyły w grudniu 2012 roku Międzynarodowe Targi Poznańskie, lider polskiego rynku targowego.

- Poznańskie Centrum Kongresowe to miejsce, które może zapewnić organizację zarówno kameralnych spotkań, jak i takich na kilka tysięcy osób. Sala Ziemi, największe pomieszczenie Centrum, pozwala zorganizować wydarzania zarówno biznesowe, jak i kulturalne dla prawie 2000 osób. Zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu możemy organizować imprezy na najwyższym europejskim poziomie. Dzięki temu do końca roku będziemy gościć na swoim terenie ok. 2000 spotkań, kongresów, konferencji i szkoleń – komentuje Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP.

Rok 2013 – jaki będzie?

Organizatorzy targów w Polsce, nie ukrywają, że rok 2013 nie będzie należał do najłatwiejszych. Nadal wiele regionów świata odczuwa skutki globalnego kryzysu.  Jednak taka sytuacja dodatkowo motywuje do szukania nowych rozwiązań.

- Rok 2013 będzie dla branży targowej sporym wyzwaniem. Z uwagi na niezbyt optymistyczne prognozy gospodarcze część wystawców już wykazuje ostrożność w podejmowanych decyzjach, stąd też można spodziewać się nieco zmienionej struktury podmiotowej i powierzchniowej na poszczególnych targach. Wymagać to będzie od organizatorów targów jeszcze większego wysiłku w sprostaniu oczekiwaniom naszych klientów, rozbudowania programów wydarzeń towarzyszących, jak i pozyskiwania nowych klientów – mówi prezes Targów Lublin, Beata Gorajek.

- Trudno będzie dorównać wynikowi z roku 2012 r., który był szczególnie dla nas udany, czego potwierdzeniem jest znaczące zwiększenie naszego udziału w rynku pod względem wydzierżawionej powierzchni ekspozycyjnej. Ale nasza siła tkwi w efektywnej akwizycji i zdolności do zapewnienia dużej liczby kompetentnych zwiedzających. W efekcie, w podstawowych sektorach dla gospodarki Polski, dla których organizujemy nasze imprezy targowe, takich jak budownictwo, energetyka, przemysł przetwórczy, ochrona środowiska, rolnictwo, wskaźniki  ich rozwoju u nas rosły – powiedział Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP.

Targi Kraków również podejmują nowe wyzwania, aby rok 2013 zakończył się przynajmniej tak dobrze jak 2012.

- Cieszy nas ogromnie, że rozwijamy się wraz z polskim rynkiem targowym. Jak wskazują dane PIPT w 2012 r. wzrosła  zarówno całkowita powierzchnia targowa, jak i liczba zwiedzających, odnotowana przez organizatorów targów – mówi prezes Targów Kraków, Grażyna Grabowska. - Natomiast nie da się ukryć, że rok 2013 nie będzie należał do łatwych. Jak wynika z wielu specjalistycznych raportów, dla Polski będzie jednym z najtrudniejszych. Taka sytuacja musi więc mieć wpływ na branżę targową – dodaje.

Targi Kraków otwierają się jeszcze szerzej na klientów, oferując atrakcyjne warunki uczestnictwa.

- Robimy wszystko, aby formuła organizowanych przez nas wydarzeń targowych była jak najbardziej efektywna, zwłaszcza dla średnich i małych graczy rynkowych, którzy będą musieli oszczędzać. Dlatego podczas Targów EUROTOOL® proponujemy specjalne, promocyjne warunki uczestnictwa w ramach organizowanej już po raz trzeci Strefy Kooperacji Przemysłowej. Przygotowaliśmy też specjalny program lojalnościowy łączący ofertę na wykup powierzchni w najbliższym i 2014 r. – już w nowym centrum wystawienniczym – mówi prezes Grabowska. - Oprócz tego, jako jedni z nielicznych wydajemy bezpłatne biuletyny targowe zapowiadające poszczególne wydarzenia i bezpłatnie prezentujemy w nich ofertę uczestników targów – dodaje.

Nadzieję budzi fakt, że organizatorzy targów obserwują od początku roku zwiększone zainteresowanie udziałem w targach zagranicznych wystawców, co może być symptomem, że za granicą o kryzysie powoli się zapomina.

Podobne artykuły