Artykuł Dodaj artykuł

225 miliardów internetowego handlu B2B w Polsce w tym roku

Ten rok będzie bardzo udany dla przedsiębiorstw, które kupują i sprzedają w Internecie. Wartość internetowego handlu zwiększy się do ok. 225 miliardów złotych – szacuje Marketplanet, operator największej platformy handlowej B2B w Polsce. W kolejnych latach rynek może rosnąć w tempie 10-20 proc. rocznie.

Logo MarketplanetTen rok będzie bardzo udany dla przedsiębiorstw, które kupują i sprzedają w Internecie. Wartość internetowego handlu zwiększy się do ok. 225 miliardów złotych – szacuje Marketplanet, operator największej platformy handlowej B2B w Polsce. W kolejnych latach rynek może rosnąć w tempie 10-20 proc. rocznie.

Marketplanet szacuje, że w minionym roku działające w Polsce przedsiębiorstwa wydały na zakupy ok. 215 mld zł. -Ten rynek będzie stale zwiększał się, ponieważ firmy szukają oszczędności finansowych i czasowych, a zakupy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi pozwalają osiągnąć średnio 15-20 proc. oszczędności. Dlatego uważam, że w 2016 roku wartość handlu między przedsiębiorstwami przekroczy 225 mld zł – mówi Piotr Matysik, Prezes Marketplanet. Jak dodaje, coraz więcej firm i instytucji jest zainteresowanych zainstalowaniem platformy. Ostatnio z takiego rozwiązania skorzystały np. mBank, Konsalnet Holding czy Narodowy Bank Polski. To świetna metoda by automatyzować zarówno operacje zakupowe jak i powiązane z nimi rozliczenia, płatności.

- Menedżerowie i urzędnicy szykują się do zmian w prawie zamówień publicznych, które zgodnie z dyrektywą UE ma wprowadzić obowiązek stosowania platform elektronicznych w przetargach. To będzie wielka rewolucja, która będzie miała wpływ na wzrost naszego biznesu – oczekuje prezes Matysik. 

Oszczędności wynikają z reorganizacji i optymalizacji i automatyzacji procesów P2P (ang. purchase to pay) w firmach  Pewne działania są upraszczane, a niektóre usuwane. Np. spółki planują zakupy na cały rok rezygnując z przypadkowych transakcji, negocjacje z dostawcami prowadzone są centralnie, a wolumeny są kumulowane. Komunikacja z dostawcami odbywać się będzie z wykorzystaniem internetu. Takich działań domaga się UE w swoich rozwiązaniach prawnych, które również będą wprowadzone w Polsce.

W ślad za trendami światowymi, firmy w Polsce coraz chętniej korzystają z innowacyjnych rozwiązań w chmurze do komunikacji z dostawcami. Właśnie takie rozwiązania oferuje Marketplanet. Firma organizuje w marcu konferencję Marketplanet OnePlace, która poświęcona będzie przyszłości internetowego handlu B2B. Weźmie w niej udział ponad 100 prezesów, dyrektorów finansowych oraz szefów działów IT dużych i średnich firm działających w Polsce, a także przedstawiciele sektora instytucji publicznych. Więcej informacji na jej temat znajduje się na stronie www.konferencja.marketplanet.pl.

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.