Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto prowadzić księgowość samodzielnie?

Jednym z wielu dylematów przedsiębiorców jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. Zakładając firmę, na formularzu CEIDG muszą oni bowiem zdecydować, kto będzie odpowiedzialny za ich rozliczenia.  

Logo SaldeoSMART

Jednym z wielu dylematów przedsiębiorców jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. Zakładając firmę, na formularzu CEIDG muszą oni bowiem zdecydować, kto będzie odpowiedzialny za ich rozliczenia.

Czy warto zatrudnić własnego księgowego, skorzystać z usług biura rachunkowego, a może lepiej zatroszczyć się o księgi rachunkowe na własną rękę? Część przedsiębiorców, chcąc zredukować koszty prowadzenia działalności, decyduje się na dopełnienie obowiązków księgowych samodzielnie. Czy słusznie?

Dlaczego lepiej zaufać profesjonalistom?

Zamiast samemu zaprzątać sobie głowę rachunkowością swojej firmy, prowadzenie księgowości lepiej zlecić specjalistom. Jeśli nie chcesz bądź nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie własnego księgowego, finanse przedsiębiorstwa powierz biuru rachunkowemu. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko popełnienia błędów i w każdej chwili będziesz mógł liczyć na fachową poradę, np. w sprawie optymalizacji podatkowej. Co więcej, prowadzenie księgowości samodzielnie przynosi tak naprawdę pozorne oszczędności. Poświęcając czas na monitorowanie zmieniających się przepisów, pilnowanie wszelkich terminów czy prowadzenie rejestrów i ewidencji, zaniedbujemy sprawy naszego przedsiębiorstwa, na czym mogą ucierpieć jego finanse. Co więcej, każde biuro rachunkowe ma ważne ubezpieczenie OC, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni przed poniesieniem kosztów ewentualnych pomyłek. Nie mając specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości, nietrudno jest popełnić błąd przy dokonywaniu rozliczeń. Niestety, może on nas kosztować znacznie więcej niż zaoszczędzimy na podjęciu się prowadzenia księgowości na własną rękę.

Księgowość online

Jeśli nie chcesz powierzać w pełni swojej rachunkowości biuru rachunkowego, dobrą alternatywą może okazać się księgowość online. Mogą z niej skorzystać zarówno małe, jak i średnie firmy, które chcą rozliczać się samodzielnie, lecz potrzebują do tego wsparcia. Całość dokumentacji jest bezpiecznie przechowywana w chmurze, co zapewnia do niej dostęp 24 h na dobę. Często aplikacja do prowadzenia księgowości internetowej oferuje klientom dodatkowe usługi, takie jak np. kontakt ze specjalistami, którzy w razie wątpliwości służą pomocą. Niestety, należy pamiętać, że w tym przypadku nadal rozliczasz się sam, w związku z czym to Ty ponosisz konsekwencje w przypadku jakichkolwiek pomyłek.

Nowoczesna alternatywa – dostęp online do informacji

Co w sytuacji, gdy chciałbyś zlecić prowadzenie księgowości profesjonalistom a jednocześnie nie chcesz utracić wglądu do finansów Twojej firmy, czyli potrzebujesz dostępu online do danych? Poszukaj nowoczesnego biura rachunkowego, które dysponuje aplikacją gwarantującą uruchomienie platformy komunikacyjnej z klientem online, takiej jak np. SaldeoSMART. Możliwość prowadzenia archiwum elektronicznego, do którego masz wgląd w każdym dniu i o każdej porze, wspólny obieg dokumentów miedzy biurem a firmą, a także dostęp do rozliczeń księgowych online sprawiają, że zawsze jesteś na bieżąco. Bezpieczna, szybka i sprawna komunikacja na linii biuro–klient zapewni płynność przepływu oraz kontrolę firmowej dokumentacji. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas, pieniądze i w pełni zautomatyzujesz procesy księgowe zachodzące w Twojej firmie. A co najważniejsze, będziesz miał pewność, że zajmują się nią nowocześni i w pełni profesjonalni specjaliści.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły