Artykuł Dodaj artykuł

Podpis elektroniczny w firmach zajmujących się księgowością

Podpis elektroniczny, będący deklaracją tożsamości autora i jednocześnie potwierdzający wiarygodność dokumentów, jest coraz powszechniej stosowany zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Czy w przypadku prowadzenia firmy zajmującej się księgowością jest to również przydatne narzędzie?

Podpis elektroniczny w firmach zajmujących się księgowością, podpis elektroniczny,Podpis elektroniczny, będący deklaracją tożsamości autora i jednocześnie potwierdzający wiarygodność dokumentów, jest coraz powszechniej stosowany zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Czy w przypadku prowadzenia firmy zajmującej się księgowością jest to również przydatne narzędzie?

Na mocy prawa, zgodnie z ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm) każda osoba lub instytucja może korzystać z e-podpisu przy współpracy z innymi jednostkami państwowymi lub prywatnymi. Oznacza to, że podpis ten działa tak samo jak jego tradycyjny, ręczny odpowiednik. Oczywiście zakres możliwości, jakie można wykorzystywać, zależy od rodzaju podpisu elektronicznego i dołączonego certyfikatu. Optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw – w tym tych zajmujących się księgowością – jest bezpieczny podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym.

Zalety podpisu elektronicznego – efektywność, szybkość i bezpieczeństwo

Korzystanie z podpisu elektronicznego, szczególnie kwalifikowanego, pozwala znacznie oszczędzić czas i przyśpieszyć regularnie wykonywane procedury urzędnicze. Urzędy online są dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, co oznacza, że wiele zadań zleconych przez Klienta może zostać załatwionych od ręki. Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo – informacje do konkretnego odbiorcy można szyfrować, aby tylko on mógł je odczytać. W ten sposób eliminuje się ryzyko wglądu do dokumentów przez osoby nieupoważnione i co za tym idzie – jednocześnie zwiększa się zaufanie do firmy zajmującej się księgowością.

Zastosowanie technologii elektronicznej

Co można osiągnąć, korzystając z elektronicznych podpisów? Dzięki wymienionej technologii można kontaktować się z urzędami administracji publicznej (wspomniany US, ZUS i inne), podpisywać umowy cywilnoprawne i e-faktury, wysyłać pozwy sądowe, uczestniczyć w przetargach elektronicznych i aukcjach, składać deklaracje celne, sporządzać dokumentację medyczną, a nawet wysyłać polecenia w oficjalnej formie swoim pracownikom. Jak widać, zastosowań jest wiele, a możliwości wykraczają poza szablonowe działanie firm oferujących usługi księgowości. Podpis kwalifikowany można wykorzystywać nie tylko do uwiarygodniania dokumentów, ale także przy powoływaniu się na nie przed osobami/instytucjami trzecimi.

Jakie są koszty podpisu elektronicznego?

Firma lub instytucja, która pragnie korzystać z technologii, musi liczyć się nie tylko z zakupem karty kryptograficznej z czytnikiem i oprogramowania, ale także z późniejszymi odnowieniami certyfikatu. Formalności sprzedażowe wykonuje się raczej drogą online, więc koszt podpisu elektronicznego w Warszawie bądź każdym innym mieście jest podobny i oscyluje w granicach 200-300 zł. Natomiast odnawianie certyfikatów wiąże się z wydatkiem 70-130 zł rocznie. Zakup sprzętu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (źródło: http://www.ifirma.pl/poradnik-przedsiebiorcy/podpis-elektroniczny-czy-przydaje-sie-w-prowadzeniu-firmy.html).

Czy to się opłaca?

Jest to oczywiście sprawa indywidualna, biorąc jednakże pod uwagę znaczne zwiększenie efektywności pracy, wydaje się, że pieniądze wydane na podpis elektroniczny nie będą zmarnowane. Więcej można przeczytać na stronie www.cencert.pl.