Artykuł Dodaj artykuł

Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe?

Przyjęło się, że z pomocy biur rachunkowych najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Zdarza się jednak, że i osoby fizyczne potrzebują specjalistycznej pomocy. Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego, by nie żałować nawiązania współpracy?

Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe?Przyjęło się, że z pomocy biur rachunkowych najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Zdarza się jednak, że i osoby fizyczne potrzebują specjalistycznej pomocy. Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego, by nie żałować nawiązania współpracy?

Biura rachunkowe to wyspecjalizowane podmioty, oferujące pomoc w zakresie podatków czy prowadzenia księgowości. Zatrudniają one specjalistów – najczęściej doradców z zakresu prawa podatkowego i samodzielne księgowe. Choć najczęściej z usług tych podmiotów korzystają przedsiębiorcy, to na początku roku kalendarzowego zainteresowanie ofertą biur wyrażają również klienci indywidualni. Zgodnie z przepisami są oni zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem z rocznych dochodów, czyli złożenia jednego z PIT-ów.

Ponieważ na rynku biur rachunkowych działa całkiem sporo, pojawia się pytanie, czym się kierować przy wyborze takiego biura. Czy tylko cennik biura rachunkowego ma znaczenie? Niekoniecznie. Ważne jest również doświadczenie osób zatrudnionych, sprawna obsługa, lokalizacja biura i to, czy może ono zaoferować szereg dodatkowych usług. Ostatni punkt jest szczególnie istotny z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy często decydują się na rozszerzenie obszaru działalności czy tworzenie nowych miejsc pracy.

Doświadczenie i kompetencje pracowników

Sprawdzenie, czy biuro rachunkowe zatrudnia pracowników z wyższym wykształceniem, mających doświadczenie w pracy z przepisami prawa podatkowego, nie sprawia większych trudności. Zdecydowana większość biur posiada stroną internetową i dba o opublikowanie takich wiadomości, bo ich właściciele doskonale zdają sobie sprawę, że klienci zwracają na to uwagę.

Doświadczenie pracowników jest istotne, ponieważ gwarantuje, że wykonają powierzone im zadania prawidłowo oraz podpowiedzą, jaka opcja będzie dla klienta najkorzystniejsza. Dzięki doświadczeniu specjalista doskonale wie, co zaoferować rozmówcy, by ten był zadowolony i by jednocześnie nie zostały naruszone przepisy. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy często odprowadzają tysiące złotych do urzędu skarbowego tytułem np. podatku VAT.

Lokalizacja biura. Czy dziś ma ona znaczenie?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii coraz więcej firm działa nie tylko lokalnie, lecz także w sieci. Zaliczają się do nich biura rachunkowe, które coraz częściej oferują swoje usługi również online. Pytanie zatem: czy rzeczywiście lokalizacja ma znaczenie? Najczęściej liczy się ona w przypadku klientów indywidualnych, mniej zaś – w przypadku firm.

Jeżeli zatem chcesz korzystać z usług biura i mieć dobry kontakt z księgowym, to powinieneś zastanowić się, które rozwiązanie jest dla ciebie korzystniejsze. Jeśli preferujesz rozmowy telefoniczne czy wymianę maili, możesz zdecydować się na usługi firm oferujących księgowość również online. Dzięki temu zaoszczędzisz czas np. na dowożenie dokumentów.

Dodatkowe usługi

Przygotowanie PIT-u, prowadzenie książki przychodów i rozchodów czy pełnych ksiąg handlowych proponują wszystkie biura rachunkowe. By się wyróżnić, część właścicieli takich podmiotów decyduje się wprowadzenie do swojej oferty np. opracowania wniosku kredytowego. Wybierając biuro rachunkowe, warto wykazać się przezornością i wziąć pod uwagę nie tylko swoje bieżące potrzeby. W przeciwnym razie może się okazać, że konieczna będzie zmiana biura rachunkowego po kilku miesiącach czy latach współpracy.

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.