Artykuł Dodaj artykuł

Jak ewidencjonować transakcje wymiany walut?

Transakcją wymiany walut zajmują się przede wszystkim kantory, z których usług wielu z nas korzysta. Prowadzą one działalność gospodarczą, która podlega na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych. Są to przede wszystkim zagraniczne waluty, ale także złoto i platyna. 

Jak ewidencjonować transakcje wymiany walut?Transakcją wymiany walut zajmują się przede wszystkim kantory, z których usług wielu z nas korzysta. Prowadzą one działalność gospodarczą, która podlega na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych. Są to przede wszystkim zagraniczne waluty, ale także złoto i platyna.

Działalność kantoru musi być wpisana do rejestru działalności kantorowej prowadzonego przez prezesa NBP oraz podlega ewidencji. Warto dowiedzieć się, na czym polega ewidencjonowanie transakcji wymiany walut.

Czy kantor musi posiadać kasę fiskalną?

Większość transakcji finansowych w Polsce jest dokumentowana przez przejście operacji przez kasę fiskalną. Pod koniec 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. Na jego podstawie kantory wymiany walut zostały zobligowane do posiadania kas fiskalnych i rejestrowania przy ich użyciu swoich transakcji. Obowiązek ten został nałożony na kantory od 1 kwietnia 2018 roku.

Kontrowersje wokół nowych przepisów

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów zaczęły się wokół sprawy liczne kontrowersje i pojawiły się nieścisłości w interpretacji przepisów. Pomysł skrytykowali nie tylko właściciele kantorów, ale i eksperci. Sama sprzedaż nie odzwierciedla przecież obrotu kantoru, a marża jest zwolniona od podatku. Okazuje się też, że kasy fiskalne są nieprzystosowane do rejestrowania transakcji wymiany walut, bo uwzględniają tylko dwa miejsca po przecinku, a tymczasem kurs walut np. kurs dolara, euro czy funta podawane są z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Co należy ewidencjonować?

Najczęstsze pytania zadawane przy okazji zmiany prawa dotyczyły problemu, czy na kasie fiskalnej właściciele kantoru powinni ewidencjonować całą należność za sprzedane waluty, czy tylko różnicę między ceną zakupu i sprzedaży walut? Okazało się, że rejestracji na kasie podlega tylko sprzedaż walut, a jako dowód transakcji wydany zostaje paragon.

Kantory wymiany walut są bardzo przydatne. Wiele osób wymienia w nich pieniądze po korzystnym kursie. Korzystają z ich usług osoby pracujące za granicą, spędzające urlop za granicą, czy posiadacze kredytów walutowych. Ufając im, warto pamiętać, że ich działalność jest kontrolowana przez instytucje państwowe.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły