Artykuł Dodaj artykuł

Wybór PIT 37

Wybór odpowiedniego formularza podatkowego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku.

Wybór odpowiedniego formularza podatkowego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku. Niezależnie więc od tego, czy korzystasz z programu ułatwiającego rozliczenia, czy też robisz to samodzielnie, musisz pamiętać o skorzystaniu z dobrego formularza.

Wybór PIT 37

  1. Czym jest pit 37?
  2. Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020
  3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
  4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Każdego roku wielu podatników wybiera druk PIT-37. Wynika to przede wszystkim z dwóch rzeczy. Pierwszą jest to, że druk ten dedykowany jest osobom, które swoje wynagrodzenie otrzymują z tytułu umowy o pracę, zlecenie lub dzieło. Drugim czynnikiem, który wpływa na dużą popularność tego formularza, jest to, że wykorzystuje się go również do rozliczenia świadczeń emerytalnych i rent.

Czym jest pit 37?

Tym samym PIT-37 można uznać za najpopularniejszy druk podatkowy przeznaczony do rozliczeń rocznych, ponieważ dotyczy większości osób. Z informacji, które udostępniło Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku, na formularz oznaczony liczbą 37 zdecydowało się ponad jedenaście milionów osób. Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z formularza online, dzięki czemu można łatwo wysłać wypełniony druk, otrzymać potwierdzenie dokonania rozliczenia, a przy okazji skrócić czas, w jakim dojdzie do wypłacenia ewentualnego zwrotu podatku. Należy tylko pamiętać o trzech ograniczeniach, z którymi wiąże się PIT 37. Nie mogą go używać osoby chcące zmniejszyć swoje dochody o braki finansowe. Podobnie jest w sytuacji, w której ktoś jest zobowiązany doliczyć do swoich dochodów wynagrodzenie uzyskane przez niepełnoletnie osoby. Ostatnią sytuacją, która wyklucza możliwość skorzystania z druku PIT 37, jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020

Na wypełnienie druku PIT-37 mogą zdecydować się nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub te, które pobierają emeryturę. Formularz umożliwia rozliczenie świadczeń przedemerytalnych, a także dotacji, które zostały sfinansowane ze społecznego ubezpieczenia. Druk pozwoli rozliczyć stypendia, pieniądze otrzymane na podstawie praw autorskich oraz dochodów uzyskanych dzięki pracy polegającej na akwizycji. PIT 37 jest odpowiedni także dla osób odbywających karę więzienia oraz tych, które pobierają świadczenia z Funduszu Pracy. Jeżeli więc ktoś rozlicza zdecydowaną większość dochodów, które można uznać za standardowe, taki druk z pewnością będzie odpowiednim wyborem. W przypadku wątpliwości warto jednak poszukać dodatkowych informacji na stronie z programem do rozliczania podatków, ponieważ wszystkie informacje zostały tu starannie wyjaśnione. Po ich lekturze nikt nie powinien mieć problemów z wybraniem odpowiedniego druku. W celu wyeliminowania ryzyka popełnienia błędów najlepiej natomiast skorzystać z programu, który od lat jest najczęściej wybierany przez podatników.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Program można pobrać za darmo. Wystarczy zajrzeć na stronę https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37, aby zyskać dostęp do wersji pobieranej na dysk, która wymaga zainstalowania lub skorzystać z narzędzia w wersji online. Drugie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą lub mogą instalować zewnętrznych programów na dysku, a jednocześnie chcą mieć dobrze rozliczony PIT. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, upewnij się, że masz wszystkie formularze PIT-11, które chcesz uwzględnić przy obliczaniu podatku. Tego typu druki powinien zawczasu wystawić pracodawca lub zleceniodawca. To właśnie na nich znajdują się informacje, które należy przepisać w programie do PIT. Wiele osób popełnia błąd i chociaż wykonuje pracę lub zlecenia dla różnych firm, rozlicza się tylko z największego dochodu. Należy pamiętać, że każdy z nich powinien wystawić podatnikowi oddzielny formularz PIT 11, bo w przeciwnym razie nie będzie można prawidłowo rozliczyć PIT 37.

Ostateczny termin, w jakim płatnik powinien dostarczyć wspomniany formularz, upływa z końcem lutego 2021 roku. Chociaż większość firm nie robi z tym problemów i terminowo wystawia formularze wszystkim zatrudnionym osobom, czasami warto zawczasu się przypomnieć lub upewnić, że płatnik dysponuje aktualnym adresem podatnika. Dzięki temu zyskasz pewność, że otrzymasz dokumenty na czas i zdążysz się rozliczyć. Program do obliczenia podatku w ramach PIT-37 jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przepisać kilka kluczowych informacji z otrzymanego formularza, aby aplikacja dokonała za ciebie niezbędnych rozliczeń. Program podpowie, z których ulg podatkowych możesz skorzystać w danym roku i wyeliminuje ryzyko popełnienia błędów. Nic więc dziwnego, że zdaniem wielu podatników jest to najlepszy sposób na bezproblemowe rozliczenie się z urzędem skarbowym.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Termin, w którym należy wysłać gotowy PIT-37 mija z dniem 30 kwietnia 2021 roku. Warto jednak zrobić to od razu po otrzymaniu wszystkich formularzy PIT-11, aby później nie zapomnieć lub nie robić tego w pośpiechu na ostatnią chwilę. W końcu program do PIT pozwala załatwić sprawę w kilka minut, więc nie ma sensu jej odkładać na później.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły