Artykuł Dodaj artykuł

Jazda po alkoholu - co za nią grozi?

O tym, że jazda po alkoholu jest niedopuszczalna i karalna, doskonale wie każdy kierowca.

O tym, że jazda po alkoholu jest niedopuszczalna i karalna, doskonale wie każdy kierowca. Każdy, kto został zatrzymany w takiej sytuacji, ma jednak prawo do obrony. Konsekwencje uzależnione są od kilku czynników, między innymi zawartości alkoholu we krwi. Jazda pod wpływem alkoholu definiowana jest jako sytuacja, w której zawartość alkoholu wynosi lub przekracza 0,1 mg/dm3 włącznie. Co można zrobić, gdy do tego doszło?

Jazda po alkoholu

 1. Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu
 2. Jakie są kary za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu?
 3. Jazda w stanie nietrzeźwości

Prawne uwarunkowania całego zdarzenia są dość skomplikowane, dlatego starając się o warunkowe umorzenie postępowania lub jak najniższy wymiar kary, warto skorzystać z pomocy prawniczej. Kancelarię znaleźć można, dzięki wyszukiwarce Google, klikając na wyszukany odpowiedni URL.

Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu

Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje: jazdę w stanie nietrzeźwości i jazdę po spożyciu alkoholu. Czym różnią się obie sytuacje? Zgodnie z przepisami dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. O stanie po spożyciu mówi się więc, gdy zawartość ta przekracza dopuszczalny poziom, ale nie wynosi więcej niż 0,5 promila. Z kolei nietrzeźwość, definiująca jazdę pod wpływem alkoholu, oznacza stan, w którym stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (czyli 0,25 mg na 1 dm3 w wydychanym powietrzu).

Jazda po alkoholu jest uznawana za wykroczenie. Stan nietrzeźwości stanowi natomiast przestępstwo, za które wymierzana jest kara zgodnie z kodeksem karnym. Regulacje można sprawdzić, wyszukując w wyszukiwarce hasło i klikając na odpowiedni url.

Jakie są kary za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu?

Możliwa kara za jazdę po alkoholu - zgodnie z przepisami określonymi w art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.) - to:

 • grzywna od 50 do 5000 złotych,
 • areszt do 30 dni,
 • orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
 • 10 punktów karnych.

W wielu przypadkach można jednak wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego i ograniczyć tym samym zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego do roku. Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów z wyłączeniem konkretnych kategorii - dotyczy to chociażby kierowców zawodowych. Wyjątkiem jest recydywa, o której mówi się, gdy dana osoba była już skazana za jazdę po użyciu alkoholu. W takim wypadku grozi nawet dożywotni zakaz prowadzenia samochodu.

Jazda w stanie nietrzeźwości

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi:

 • grzywna, kara pozbawienia wolności lub ograniczenie wolności,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 do 15 lat,
 • kara od 5 000 do 60 000 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
 • 10 punktów karnych.

Wysokość grzywny uzależniona jest od sytuacji majątkowej sprawcy.

Artykuł sponsorowany