Artykuł Dodaj artykuł

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Nawet, jeśli ktoś nie interesuje się bankowością i finansami, to są spore szanse, że kiedyś spotkał się z frazą „zdolność kredytowa”. Choćby w kontekście kredytu hipotecznego i szans na jego uzyskanie. Zdolność kredytowa jest czymś, nad czym najlepiej zacząć pracować jak najszybciej, już od momentu podjęcia pierwszej pracy.

 
Emerytka przy kmputerze

Nawet, jeśli ktoś nie interesuje się bankowością i finansami, to są spore szanse, że kiedyś spotkał się z frazą „zdolność kredytowa”. Choćby w kontekście kredytu hipotecznego i szans na jego uzyskanie. Zdolność kredytowa jest czymś, nad czym najlepiej zacząć pracować jak najszybciej, już od momentu podjęcia pierwszej pracy.

W związku z tym im wcześniej dowiemy się, czym ona właściwie jest, od czego zależy i jak ją poprawić, tym lepiej dla nas. Na pierwszy rzut oka wszystkie te kwestie mogą wydawać się bardzo skomplikowane, ale bez obaw.

 

Czym jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Zdolność kredytową można najprościej zdefiniować jako sytuację finansową pozwalającą na terminowe spłacenie całości zaciąganego zobowiązania. Z reguły wyraża się ją w maksymalnej kwocie, którą dana osoba (według wyliczeń banku) byłaby w stanie bez problemu spłacić. Można więc mówić na przykład o zdolności kredytowej wynoszącej 300 tysięcy złotych, 150 tysięcy czy nawet kilka milionów.

Obliczanie zdolności kredytowej nie jest łatwe, ponieważ składa się na nią bardzo wiele czynników (a każdy bank może stosować inne przeliczniki i formuły matematyczne). Najbardziej istotne są takie kwestie, jak:

  • wysokość dochodów i forma zatrudnienia (najlepiej postrzegana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, ale inne formy również bywają dopuszczalne)
  • ilość i wysokość aktualnych zobowiązań (w tym również limitów na kartach kredytowych, a także pożyczek w instytucjach pozabankowych)
  • ilość osób posiadanych na utrzymaniu
  • stałe koszty utrzymania (np. opłata za mieszkanie)

Jeśli chcemy, aby nasza zdolność kredytowa była obliczona maksymalnie precyzyjnie, powinniśmy poprosić o zrobienie tego specjalistę, takiego jak https://habza.com.pl/. Pozwoli to na uniknięcie kosztownych pomyłek, a więc na przykład niepoprawnego wyliczenia zdolności i wnioskowania o kredyty o zbyt wysokiej kwocie, co doprowadzi do odrzucenia wniosków.

Jednocześnie zapytania o kredyty są zaznaczane w BIK-u, a ich zbyt duża ilość może jeszcze bardziej utrudnić otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dlatego też tak ważne jest, aby zdolność została oszacowana jak najbardziej rzetelnie.

Zdolność kredytowa a szanse na uzyskanie kredytu

Zdolność kredytowa jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie niewątpliwie sprawdzi potencjalny kredytodawca przed wydaniem decyzji kredytowej. Jeśli więc jest ona niska, może pojawić się problem. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy bank oblicza zdolność nieco inaczej i może akceptować różny stopień ryzyka, więc dla kredytu o tej samej kwocie w jednym banku zdolność może być za niska, a w drugim wystarczająca.

Doradca kredytowy nie tylko wyliczy zdolność, ale też wskaże, w którym banku oferta jest najkorzystniejsza, a szanse na otrzymanie kredytu najwyższe. W związku z tym warto udać się pod adres https://habza.com.pl/ i skontaktować z nim, jeśli czuje się obawę, że wniosek o kredyt zostanie odrzucony (lub po prostu chce się mieć pewność, że spośród wszystkich dostępnych ofert kredytu wyselekcjonowana zostanie ta najkorzystniejsza).

Podobne artykuły