Artykuł Dodaj artykuł

Jak radzić sobie z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu?

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To postawa wobec siebie i innych, która opiera się na autentyczności i szacunku. Postawę asertywną nabieramy z czasem, obserwując zachowania bliskich lub poprzez szkolenia z asertywności, treningi oraz życiowe doświadczenie.

Jak radzić sobie z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu?

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To postawa wobec siebie i innych, która opiera się na autentyczności i szacunku. Postawę asertywną nabieramy z czasem, obserwując zachowania bliskich lub poprzez szkolenia z asertywności, treningi oraz życiowe doświadczenie.

Asertywność w miejscu pracy pomaga nam wyrażać zdanie bez poczucia winy i dyskomfortu, zachowując szacunek do rozmówcy i siebie. Asertywność wspiera poczucie, że własne zdanie, pomysły, emocje i potrzeby są ważne. Warto jednak zaznaczyć, że asertywność w miejscu pracy nie jest tożsama z napastliwą komunikacją, czy nieuzasadnioną krytyką. Szkolenie asertywności pomaga komunikować się w partnerski sposób, bez uległości, lekceważenia i agresji słownej.

Asertywność w miejscu pracy – komunikacja z zespołem

W pracy spędzamy każdego dnia około 8 godzin. To ważny element naszego życia, dlatego tak istotne jest, by spędzać go w sposób jakościowy, rozwijając się, budując dobre relacje i ucząc się, także od innych. Często jednak to środowisko dużej presji, zarówno ze strony szefa, jak i współpracowników. Goniące terminy, wysokie obłożenie zadaniami – wszystko to wpływa na nasz komfort psychiczny, samopoczucie i ogólny dobrostan. Aby praca była budująca, a nie wypalająca kluczowe jest zachowanie asertywności w miejscu pracy. Stawianie granic, wypowiadanie własnego zdania, a czasem także – odmowa wzięcia na siebie kolejnych obowiązków, mogą budzić lęk. Warto więc dla równowagi przypomnieć sobie o korzyściach, jakie daje trening i ćwiczenia asertywności dla zespołu?

  • zmniejszasz ryzyko konfliktów między Tobą a współpracownikami,
  • wasze spotkania, czy wideokonferencje stają się konkretniejsze i efektywniejsze – szybciej przechodzicie do działania,
  • mniej czasu poświęcacie na negocjacje i rozwiązywanie sporów,
  • szybciej dochodzicie do porozumienia, dzięki czemu poprawia się atmosfera pracy,
  • asertywność w miejscu pracy wspiera otwartość dzielenia się pomysłami,
  • asertywność rozładowuje stres,
  • asertywność wpływa na relacje między pracownikami, zmniejszacie ryzyko manipulacji i mobbingu.

Nierzadko jednak asertywność w miejscu pracy odbierana jest negatywnie, zwłaszcza jeśli środowisko zawodowe nie wspiera otwartej komunikacji, czy podejścia work-life balance. W tym kontekście warto uzmysłowić sobie, że uczciwość i transparentność komunikacji są niezwykle ważnymi czynnikami, które wpływają na efektywność pracowników, a w efekcie – wyniki firmy. 

Szkolenie asertywności – w jaki sposób?

Nie rodzimy się asertywni, nabywamy tę umiejętność w trakcie życia. Niektórzy dobre wzorce podpatrują od rodziców, inni rozwijają ją poprzez szkolenie asertywności. Coraz więcej firm świadomych korzyści wynikających z postawy asertywnej w miejscu pracy decyduje się na realizację szkoleń z asertywności. Profesjonalne kadry trenerskie potrafią indywidualnie przygotować ofertę pod konkretne miejsce pracy, z uwzględnieniem jego specyfiki i struktury.

Szkolenie z asertywności może być atrakcyjnym benefitem dla pracowników. Benefitem, który przyniesie korzyść na długie lata. Podczas szkolenia z asertywności nauczą się, jak radzić sobie z komunikacją w zespole, rozwiązywać konflikty, wyrażać swoją opinię, a także przyjmować feedback.

Jeśli masz problem z brakiem asertywności wobec kolegów z zespołu, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego problemu menedżerowi. Być może wspomoże Cię sprawdzonymi ćwiczeniami i treningiem asertywności lub zaproponuje profesjonalne szkolenie z asertywności. Bez tego kroku zmiana będzie niemożliwa.