Artykuł Dodaj artykuł

Deklaracja UPL-1 - kiedy warto skorzystać z pełnomocnictwa?

Składanie deklaracji podatkowych to obowiązek każdej osoby generującej przychody finansowe.

Składanie deklaracji podatkowych to obowiązek każdej osoby generującej przychody finansowe. Teraz jednak można załatwić takie sprawy poprzez pełnomocnika. Jak uzyskać takie pełnomocnictwo oraz komu możemy je powierzyć? 

Deklaracja UPL-1 - kiedy warto skorzystać z pełnomocnictwa?

Składanie deklaracji podatkowych jest obecnie znacznie bardziej komfortowe niż jeszcze parę lat temu. Nie musimy martwić się długimi kolejkami, gdyż wszystkie formalności z łatwością wypełnimy drogą elektroniczną. Co więcej, nie musimy nawet zajmować się tym osobiście. Bez problemu bowiem można powierzyć takie zadanie pełnomocnikowi. To niebywale przydatna opcja, szczególnie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Po co tracić energię na formalności, skoro może zająć się nimi osoba kompetentna? Jest to także ogromne ułatwienie dla osób fizycznych. Dzięki temu w domu sprawami związanymi z rozliczeniem podatkowym może zajmować się ten członek rodziny, który zna się na rzeczy. Zorganizowanie takiego pełnomocnictwa jest bardzo proste. W tym celu potrzebny nam będzie jednak druk UPL-1. 

Pełnomocnictwo UPL-1 - jak to działa? 

Każdy podatnik zobowiązany jest do terminowego rozliczania rocznego dochodu poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zrobienie tego drogą elektroniczną. Oczywiście, aby takie rozliczenie było wiarygodne, niezbędne jest jego właściwe uwierzytelnienie w postaci podpisu. Nie oznacza to jednak, że składaniem takich dokumentów musimy zajmować się samodzielnie. Każdy podatnik może bowiem powierzyć to zadanie osobom trzecim poprzez przekazanie im pełnomocnictwa. To bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie w gronie przedsiębiorców.

Z pewnością wiele osób zastanawia się teraz, jak właściwie otrzymać takie pełnomocnictwo i jak ono działa. Cały proces jest niezwykle prosty i szybki do załatwienia. Przede wszystkim należy wypełnić i złożyć druk UPL-1. Taki formularz będzie obowiązywał we wszystkich urzędach skarbowych. Pełnomocnictwo UPL-1 uprawnia nie tylko do podpisywania deklaracji, ale i zeznań podatkowych. 

Kto może być pełnomocnikiem? 

Dobrą wiadomością dla chcących uzyskać pełnomocnictwo, jest fakt, że powierzyć je można niemal każdemu. Wymagania w tej kwestii są bowiem dosłownie minimalne. Pełnomocnikiem może zostać bowiem każda osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. I to właściwie wszystko. Tym samym możemy powierzyć to zadanie zarówno bliskim członkom rodziny, znajomym, jak i pracownikom firmy. Jest to bardzo wygodna opcja przede wszystkim dla przedsiębiorców. Udzielając pełnomocnictwa na przykład księgowemu, nie trzeba w ogóle martwić się o sprawy związane z rozliczaniem podatków.  

Warto wiedzieć, że pełnomocnictwa udzielić można więcej niż jednej osobie. W tym przypadku, w celu zgłoszenia każdej z nich konieczne jest złożenie osobnego formularza UPL-1. Koniecznie miejmy też na uwadze, że pełnomocnictwo nie wygasa. Jeśli więc nie chcemy, by dana osoba je posiadała, musimy złożyć odpowiedni dokument. 

Jak złożyć druk UPL-1? 

Składanie formularza UPL-1 to czysta formalność. Należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego osobiście lub drogą elektroniczną przed wysłaniem deklaracji podatkowej. Wcześniej jednak zadbać musimy, by właściwie wypełnić druk UPL-1. Warto pamiętać bowiem, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych oficjalnych dokumentów, należy zrobić to z dużą precyzją. W związku z tym najlepiej będzie skorzystać z aplikacji, w której bez problemu znajdziemy odpowiedni formularz, a dodatkowe wskazówki pomogą nam uzupełnić go we właściwy sposób. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły